Habari Za Nyumbani–on jambonewspot.com

Visit www.jambonewspot.com…..your community website for more

FUNDRAISER IN SUPPORT OF PETER NDUNG’U-FRIDAY, NOVEMBER 18, 2011

Posted by Administrator on November 15, 2011

Peter Ndungu

Peter Ndungu

We cordially invite you to a fundraiser event for Peter Ndungu who is currently in immigration detention. The function will be held on Friday 11/18 /2011 at AFRIKA FUSION 18900 N. Dallas Pkwy, #120 Dallas TX 75254 from 6pm . 

For more details, please call the following:

Yayha @ 214-233-2490

Mumbi @ 469-569-5971

Mercy@ 972-900-634

or Francis @206-227-7956

Funds can be deposited at Wellsfargo bank routing # 111900659 Acct # 1010232829899 .This event is on facebook too.

Advertisements

9 Responses to “FUNDRAISER IN SUPPORT OF PETER NDUNG’U-FRIDAY, NOVEMBER 18, 2011”

  1. Netia said

    Ok, just asking; once someone is out of immigration detention what happens next? Are they also likely to end up there again or what happens to their status?

    • Momanyi said

      I believe if you are bonded they cannot come for you again since they will be holding your money to make sure that you are attenting court sessions or any sessions that they request you to attend with them. If you skip those sessions, then watakutafuta tu. Lakini si uncle ya Obama alihepa miaka kumi ama ishirini since aambiwe aende home. Atakuwa sawa na immigration judge anaweza kumpatia kadi yake PAP! like that.ofcourse depending on many other factors.

  2. man joker said

    this is such a waste of time. how many of these can we afford?
    next will be dwis, then what?

    • Kendi said

      Wacha ujinga. You are a joker for real. What if it were you? Just do what you can and leave what you can’t. If you can’t go for all, go for the ones you can. It is your will not a mandate.

  3. Muria Indo said

    Kwani what’s happening huko TX? Kwani iko watu wanaitainia wengine kama vile mwingine alikuwa anafanya huko Worcester, MA? Nothing worse like jealousy human beings!

  4. Mama Watoto said

    Watu wetu, nasema poleni sana kwa haya imewapata, lakini kusema ukweli lazima watu tujipange ndio hii mambo iwe past tense. Usingojee mpaka wakuchukue. Tafuta namna ya kuishi hapa. Na kama wewe hauna kibali cha kukaa hapa, tafadhali ujichunge ndio usije ukafanya makosa kwa hii nchi. Mambo ya kunywa ovyo ovyo, kupiga bibi ama bwana, kupigana kwa mbaa tuache. Lakini mimi naomba ujipange tene ni tene.

    • Kangemi said

      Umenena pap. Juzi, nilikua kwa sherehe fulani na wale hawana makaratasi walikua wakinywa pombe sana na baadaye kuendesha magari wakiwa walevi. Wezangu jameni tusije tukajiletea maovu ambayo hayana maana.

      Wenye wivu ambao wanaita polisi kuwazuia wasio na pasi za kazi, wembe ni ule ule tu. Kesho ni wewe. Shindwe kabisa!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d bloggers like this: