Habari Za Nyumbani–on jambonewspot.com

Visit www.jambonewspot.com…..your community website for more

Women MPs visit Mugo, to seek cancer funding

Posted by Administrator on March 2, 2012

Thirteen Kenyan women MPs have said they will seek funding to create a programme for early detection and treatment of cancer during a visit to Public Health minister Beth Mugo in the US March 1, 2012. FILE

Thirteen Kenyan women MPs have said they will seek funding to create a programme for early detection and treatment of cancer during a visit to Public Health minister Beth Mugo in the US March 1, 2012. FILE

Thirteen Kenyan women MPs have said they will seek funding to create a programme for early detection and treatment of cancer.

The MPs, who were in a group of 17 Kenyans, had visited Pubic Health minister Beth Mugo on Thursday at her hotel in Philadelphia, US where she is undergoing cancer treatment.

A Ministry of Health statement said the agreement followed talks with Mrs Mugo.

The minister noted, the Ministry said, that such a programme in Kenya would be consistent with global health officials’ shift in emphasis from communicable to non-communicable diseases in developing countries.

Mrs Mugo assistant, Rosalind Murimi, said the minister was unavailable for an interview with the Nation Questions about her health and treatment should be directed to her physician in Nairobi, Ms Murimi said.

Hon Mugo was reported to be doing well, however, and planning to return to Kenya later this month.

“The ladies found Hon Mugo in good health and cheer and spent the better part of the afternoon visiting with the minister and her daughter,” the Ministry statement said, referring to the Kenyan women MPs.

The Dagoretti MP is undergoing treatment for breast cancer at the Perelman Centre for Advanced Medicine at the University of Pennsylvania in Philadelphia.

The minister has had discussions with a senior vice president at the centre regarding Kenya’s cancer programme, the Ministry indicated. It said Hon Mugo expects to hold further talks regarding technical support and provision of equipment for cancer-treatment initiatives in Kenya.

The MPs have travelled to the US as Kenya’s delegation to an Inter-Parliamentary Union conference taking place on the sidelines of a review session of the UN Commission on the Status of Women.

Source: http://www.nation.co.ke/News/Women+MPs+visit+Mugo++to+seek+cancer+funding/-/1056/1357768/-/103p0lfz/-/index.html

Advertisements

7 Responses to “Women MPs visit Mugo, to seek cancer funding”

  1. ITHAVETHI. said

    Nisaidieni kufanya hesabu kidogo hapa. Lakini kwanza lisikize hili! Kwa mjibu wa toleo la gazeti la Nation la hivi karibuni, Shirika lisilo la kiserikali la kutoka nchi ya Marekani lijulikanalo kama JPIEGO(tawi la hospitali la John Hopkins), lilitoa msaada wa mshini ya kuwachunguza na kuwatibu wagonjwa wa Kansa katika hospitali ya Kenyatta kwa yenye ghalama ya Ksh 225,000. Chombo hicho kitawanufaisha wagonjwa wote huko nyumbani katika sera za madaktari wa kupambana na ugonjwa huo.

    Habari tunazozisoma kutoka kurasa hili ni kwamba wanawake Wabunge wafikiapo kumi na watatu(13)wamo katika Marekani wakati huu kuhudhuria mkutano wa Umoja wa Mataifa kule jijini new York. Tuseme tiketi yao ya ndege ya kila mmoja wao ni Ksh 200,000. Gharama malazi katika hoteli wanamoishi ni $ 200.00, vyakula ni $120 kwa siku kwa kila mmoja wao, bila kusahau marupu rupu na pesa za kibetini wanazozipata. Usafirishaji wao kutoka hapa na pale kwa siku wakiwa wote ni $ 100 kwa siku. Sasa fanya hesabu zako.

    Gharama zao zote katika wakati watakaokuwa hapa Marekani kutawagharimu walipa kodi kiasi kikubwa cha pesa kinachoweza kuyanunulia mahospitali za Mikoa, wilaya, na zahanati vijijini mashini kama hizo, hivyo kuwawezesha Wakenya wote kupata hudumu bila kusafiri hadi Nairobi. Na washa hio wanayoihudhuria haitawafaidi Wakenya kwa njia yoyote.

    Ni lazima waje wakiwa kumi na watatu? Huu ni uovu, umaluuni, ufasiki, utumbi, wizi bayana, uafriti, utukutu, ukorofi, dondoo, ufuska, utalaleshi, ula nguzi, usumbi, uharibifu, ushari, ulaji rushwa wa wazi, utundu, uharabu, uharashi, utembezi, na ufujaji wa mali ya umma wa hali ya juu. Na wanafanya haya yote wakati Waturkana na Wakenya wengine wanafariki kwa njaa; wengine waliotimuliwa manyumbani mwao wanaishi nje kama wahamiaji; wengi wanawake wanafariki kwa magonjwa yanayoweza kutibiwa. Aibu ilioje? Kisha utawaona katika maduka ya Macy’s, Nordstrum, na kadharika wakizisherehekea mali walizotupora.

  2. POKO said

    complete waste of man…is there a way we can reach them and tell them off? Here is the Kenyan-embassy #202-387-6101.

    Useless trips.

    • POKO said

      and I meant money. that money cud be paying nurses so they stay in hospitals…bure kabisa.

      • leo said

        Poko. is so mad that he is replying to himself. Poko is so mad that he is giving out Kenyan Embassy # to the public and this has come as a suprise since POKO need no One. I thought POKO is self sufficient. Kube ni wetu?

  3. Tshombe said

    ITHAVETHI, WHAT A BRILLIANT OBSERVATION! POKO, THIS IS WHAT I’M ALWAYS TALKING ABOUT…YOU KNOW WHAT I MEAN?

  4. barry said

    Is she undergoing her treatment at a Philadelphia Hotel? SOMEBODY HELP ME UNDERSTAND THIS ARTICLE!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d bloggers like this: